خانه > نرم افزار, شبکه و اینترنت > اسکایپ چگونه کار می کند؟

اسکایپ چگونه کار می کند؟


اسکایپ یک نرم افزار کاربردی است که امکان مکالمه رایگان با بیش از 75 میلیون نفر در سرتاسر جهان را مهیا می سازد، علاوه بر این شما می توانید با استفاده از این نرم افزار و با هزینه بسیار کمی با هر نقطه ایی از کره زمین تماس برقرار کنید. در تاریخ اینترنت سرویسهای اسکایپ سریعترین رشد را داشته اند و اخیراً هم این شرکت توسط شرکت ebay خریداری شده است تا گامی دیگر در جهت تبدیل شدن به بزرگترین شرکت ارتباطی جهان برداشته باشد.

نصب و استفاده از اسکایپ بسیار ساده است. این نرم افزار صرفنظر از فاصله و مسافت به کاربرانش امکان مکالمه با کیفیت، ارسال پیام های سریع، برقراری ارتباطات صوتی و متنی هم زمان، برقراری تماس های تصویری، مبادله فایل و تماس ارزانقیمت با تلفن های ثابت و همراه بسیاری از کشورهای دنیا را می دهد. در حقیقت می توان گفت که اسکایپ انقلابی در صنعت ارتباطات است.

اما اسکایپ واقعا چگونه کارمی کند؟

به طور خلاصه می توان گفت که اسکایپ یک کلاینت VoIP نظیربه نظیر (peer-to-peer) مبتنی بر نرم افزار اشتراک گذاری فایل kazza است. توسعه دهندگان اسکایپ ادعا می کنند که کیفیت صدا این نرم افزار بهتر از نرم افزارهای مشابه مانند MSN و Yahoo Messenger است.

در شبکه اسکایپ دو نوع ماشین (کامپیوتر) وجود دارند، هاست های معمولی (کلاینت اسکایپ) و سوپرنود (SN). هاست های معمولی کامپیوترهایی هستند که کاربران بر روی آن ها نرم افزار اسکایپ را نصب کرده اند و برای ارتباط با سایر کاربران از طریق آن به شبکه متصل می شوند. سوپر نودها، نقطه انتهایی هاست های معمولی در شبکه هستند، به عبارت دیگر، هاست های معمولی به سوپرنودها متصل می شوند. هر کامپیوتری با یک آدرس IP معتبر در اینترنت و تنظیمات سخت افزاری مناسب می تواند به یک سوپر نود تبدیل شود. هر هاست معمولی باید به یک سوپر نود متصل شود و خودش را در login server اسکایپ ثبت (Register) کند تا بتواند به شبکه متصل شود. در کل شبکه اسکایپ تنها login server آن به صورت متمرکز کار می کند و کارش ذخیره سازی نام کاربری و کلمه عبور کاربران اسکایپ است. با استفاده از nslookup ها مشخص شده است که این سرور در دانمارک قرار دارد. همه سوپرنودها برای احراز هویت کلاینت ها به این سرور مرکزی متصل می شوند.

اگر شما یک کاربر معمولی اسکایپ هستید، کامپیوتر شما یک هاست معمولی محسوب می شود که به سوپرنودها متصل می شود. سوپرنودها سرورهایی هستند که در نقاط مختلف دنیا قرار گرفته اند. برای اینکه کامپیوتر شما به یک سوپرنود متصل شود باید حداقل آدرس یکی از سوپرنودها را بداند. هر کلاینت اسکایپ یک جدول محلی دارد که حاوی آدرس IP و شماره پورت سوپرنودها است. به این جدول محلی حافظه نهان هاست گفته می شود و در رجیستری ویندوز شما ذخیره می شود. بنابراین هرزمان که شما نرم افزار اسکایپ را اجرا می کنید آن از حافظه نهان خود اولین آدرس IP و پورت را می خواند و سعی می کند که به آن سوپرنود متصل شود، اگر به هر دلیلی اتصال برقرار نشد، آدرس IP و پورت بعدی را از جدول می خواند. در صورتی که کلاینت نتوانست به هیچکدام از سوپرنودها متصل شود، اسکایپ خطای ورود به سیستم (login error) بر می گرداند. بنابراین برای اینکه یک کلاینت بتواند به شبکه متصل شود و به خوبی کار کند، باید حداقل آدرس IP و شماره پورت یک سوپرنود معتبر را داشته باشد. مسیر این جدول در رجیستری ویندوز در زیر نشان داده شده است. البته ممکن است این مسیر در نسخه های مختلف نرم افزار اسکایپ متفاوت باشد.

HKEY_CURRENT_USER / SOFTWARE / SKYPE / PHONE / LIB / CONNECTION / HOSTCACHE

از لحاظ مفهومی، سوپرنودها در نسل سوم شبکه های نظیربه نظیر معرفی شدند و قابلیت های فراوانی مانند بهبود کارایی جستجوها، کاهش تاخیر در انتقال فایل ها، مقیاس پذیری شبکه، توانایی ادامه دانلودهای متوقف شده و دانلود همزمان بخش های مختلف یک فایل از چندین کلاینت دیگر را به این نوع شبکه ها افزودند. اساساً سوپرنودها به هاست های معمولی برای اتصال به یکدیگر کمک می کنند و ترافیک رمزشده شبکه را به صورت بهینه هدایت می کنند. سوپرنودها همچنین مسئول ایندگس گذاری سراسری (Global Indexing) هستند. این فناوری شما را قادر می سازد که سایر کاربران شبکه را جستجو کنید. شرکت اسکایپ تضمین می کند کاربری را که در 72 ساعت گذشته ثبت نام و به سیستم متصل شده باشد را پیدا کند.

یک ویژگی جالب شبکه اسکایپ «خود تغییری» (self-modifiable) آن است. اگر شما کاربرد را نصب شده داشته باشید، کامپیوتر شما ممکن است بدون آنکه حتی شما متوجه شوید به یک سوپرنود تبدیل شود، چون تبدیل شدن به سوپرنود تاثیر چندانی بر روی کارایی کامپیوتر شما ندارد. سوپرنودها در اصل آدرس چند صد کاربر اسکایپ را نگهداری می کنند، بدون آنکه صدا، متن یا فایل داده ایی منتقل کنند. در این صورت هرچقدر کاربران بیشتری به شبکه وصل شوند، سوپرنودهای بیشتری به وجود می آیند و این باعث افزایش ظرفیت شبکه می شود.

اسکایپ مسیر ترافیک را به طور هوشمندانه و با انتخاب بهینه ترین مسیر انتقال داده، انتخاب می کند. چون آن از پروتکل های UDP و TCP استفاده می کند خواه ناخواه همه جریان داده را به بسته های جداگانه تبدیل می کند، و با این کار هر بسته برای رسیدن به مقصد نهایی خود می تواند مسیرهای مختلفی را طی کند.

اگر بخواهیم اسکایپ را از نظر امنیت و حفظ حریم شخصی بررسی کنیم، باید گفت که آن از یک استاندارد رمزنگاری پیشرفته به نام Rijndel استفاده می کند که در سازمان های دولتی آمریکا نیز برای محافظت از اطلاعات حساس شان استفاده می شود. اسکایپ از رمزنگاری 256 بیتی استفاده می کند.

برنامه نویسان اسکایپ برای آن کدک های پهن باند (wideband codecs) پیاده سازی کرده اند که در پهنای باند 32کیلوبیت/ثانیه کیفیت صدای خوبی را فراهم می کند و اجازه می دهد فرکانس های بین 5-8 کیلوهرتز از آن عبور کنند.

در اسکایپ، لیست دوستان بصورت رمزشده در رجیستری ویندوز ثبت می شود. این لیست تنها در سیستم کاربر ذخیره می شود و از هیچ سرور دیگری قابل دانلود نیست.

فرایند ورود به برنامه (login process)

عملیات ورود به برنامه مهمترین قسمت اسکایپ محسوب می شود و شامل مراحل مختلفی است. همانطور که اشاره شد، کلاینت اسکایپ باید به یک سوپرنود معتبر متصل شود تا عملیات احرازهویت با سرور مرکزی انجام شود. اسکایپ اولین آدرس IP را ازحافظه نهان می خواند و برای آن سوپرنود یک بسته UDP می فرستد و منتظر پاسخ از سوی آن می ماند. اگر بعد از 5 ثانیه پاسخی دریافت نشد، برای همان آدرس IP،بسته TCP می فرستد و تلاش می کند یک اتصال TCP با IP مورد نظر و پورت 80 (HTTP) آن برقرار کند. اگر همچنان مشکل وجود داشت اسکایپ سعی می کند که به پورت 443 (HTTPS) آن سوپرنود متصل شود. اگر این روش هم جواب نداد، اسکایپ آدرس IP بعدی را از حافظه نهان می خواند، در نهایت اگر اسکایپ نتوانست به یک سوپرنود متصل شود، خطای ورود به شبکه را گزارش می دهد. به آدرس های IP که از ابتدا به همراه نرم افزار اسکایپ وجود داشته اند اصطلاحاً سوپرنودهای bootstrap می گویند.

اگر فرایند اتصال به سوپرنود با موفقیت انجام شد، در مرحله بعدی کلاینت باید با login server اسکایپ عملیات احرازهویت را انجام دهد. در ضمن هنگامی که اسکایپ به یک سوپرنود متصل می شود، آن یک لیست جدید از سوپرنودهای به روز شده را نیز دریافت می کند.

عملیات انتقال رسانه

ارتباطات صوتی و تصویری در اسکایپ برپایه پروتکل UDP است. اگر هر دو کلاینت آدرس IP معتبر در اینترنت داشته باشند آنگاه ترافیک صوتی و تصویری بین آن ها به صورت مستقیم و از طریق پروتکل UDP منتقل می شود. اندازه بسته صوتی 67 بایت است، که در حقیقت اندازه UDP payload است. برای یک ثانیه مکالمه تقریباً باید 140 بسته یا 3-16 کیلوبایت/ثانیه بین دو طرف مبادله شود. یکی از مسائل مهمی که در هنگام ارتباط دو کلاینت مطرح می شود این است که در اغلب موارد، یکی از کاربرهای اسکایپ پشت یک NAT یا مسیریاب قرار می گیرد و نمی تواند IP معتبر در اینترنت داشته باشد. در این صورت آن ها ترافیک صدا را از طریق پروتکل TCP یا UDP برای یک گره اسکایپ دیگر می فرستند. توسعه دهندگان بیشتر ترجیح می دهند که تا حد امکان از پروتکل UDP برای انتقال صدا استفاده کنند. یک حقیقت جالب در مورد اسکایپ این است که حتی اگر هر دو طرف تماس هم صحبت نکنند بسته های صدا بین آن ها جریان دارد. هدف از اینکار نگه داشتن اتصال است و به بسته هایی که هیچ صدایی منتقل نمی کند بسته های ساکت (silent packages) می گویند.

نتیجه گیری

دلایل زیادی برای موفقیت اسکایپ وجود دارد. اولین دلیل، داشتن کیفیت صدای بهتر در مقایسه با دیگر برنامه های مشابه انتقال صوت است. آن بر روی کامپیوترهایی که فایروال دارند به خوبی کار می کند. نصب و استفاده از آن خیلی آسان است. یکی از مهمترین مزایای اسکایپ بحث امنیت آن است، به طوری که برای حفظ حریم خصوصی کاربران هر بسته ایی که در شبکه منتقل می شود به صورت end-to-end رمز می کند، در نتیجه حتی اگر هکرها به داده های روی شبکه نیز دسترسی داشته باشند نمی توانند آنها را رمزگشایی کنند.

نکته آخر این است که به همراه نرم افزار اسکایپ هیچ نرم افزار جاسوسی یا تبلیغاتی وجود ندارد مگر اینکه شخص و شرکت ثالثی این کار را کرده باشد. بنابراین دقت کنید که از سایت های معتبر آن را دانلود کنید. بعضی از سایت های معتبر برای دانلود این نرم افزار، سایت رسمی این شرکت و سایت هایی مانند http://www.freesecuredownloads.com/skype/index.htmlهستند.

لینک منبع مقاله

Advertisements
  1. هنوز دیدگاهی داده نشده است.
  1. No trackbacks yet.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: